REKONSTRUKCE DIVADLA NA ZÁBRADLÍ

adresa: Anenské náměstí 209/5
projektové práce: 2015-2016
realizace: 2016-2017

Divadlo Na zábradlí neboli dům U Zeleného kloboučku stojí na rohu ulice Na Zábradlí a Anenského náměstí. Klasicistní novostavba je z roku 1832, ale její historie sahá až do počátku 12. století, kdy byl postaven kostel sv. Jana Křtitele Na zábradlí. Pro dnešní generace je Divadlo Na Zábradlí především místem, kde řadu let pracoval a několik svých her uvedl první český prezident Václav Havel, ale i divadlem, které patří k aktuálně nejprogresivnějším a nejlépe hodnoceným domácím scénám s řadou úspěšných inscenací hraných v celé Evropě.

seznam lidí, kteří spolupracovali na projektu

 

Požadavek na stavební a dispoziční úpravy přímo souvisel se skutečností, že po mnoha desetiletích se Divadlo Na Zábradlí stěhovalo z prostor Pachtova paláce a přišlo tak o foyer a vstup do sálu.

Nenápadné skleněné zastřešení v místě pavlače ve 2. patře ukloněné od vstupu k zadní pavlači souzní s klínem atria, vzniká plnohodnotný reprezentativní prostor, využívaný jak návštěvníky představení, tak samotnými herci a dalšími umělci při pořádání kulturních akcí.

Nový prostor lobby a galerie je jednoduchý, univerzální, ale současně inspirující a umožňující proměny stejně jako divadelní scéna, měl by být další kulturní příležitostí, zážitkem a hodnotou, kterou se divadlo prezentuje. Celý nově navržený prostor je ucelený a barevně sjednocený. Barevnost vychází ze samotné nově navržené grafiky divadla Na zábradlí, je v základu střídmá a nadčasová. Důležitou součástí návrhu je i světlo, denní, které proniká přes skleněné prvky hluboko do dvora i umělé, které svým rozmístěním a tvarovou lehkostí umožňuje dotvářet divadelní atmosféru. 

cz | en