REKONSTRUKCE ELEKTRICKÝCH PODNIKŮ

projektové práce: 2010-2013

Funkcionalistická budova bývalých Elektrických podniků v Praze Holešovicích byla ve své době nejmodernější kancelářskou budovou v Evropě. Architektonickou soutěž na tuto stavbu tehdy vyhráli architekti Adolf Beneš a Josef Kříž. Se stavbou se začalo v roce 1930. Budova má hlavní půdorys do písmene T, přičemž její ústřední částí je monumentální, padesáti metrová hlavní loď obklopená galeriemi 6 podlaží. 

seznam lidí, kteří spolupracovali na projektu

 

Funkcionalistická budova bývalých Elektrických podniků v Praze Holešovicích byla ve své době nejmodernější kancelářskou budovou v Evropě. Architektonickou soutěž na tuto stavbu tehdy vyhráli architekti Adolf Beneš a Josef Kříž. Se stavbou se začalo v roce 1930. Budova má hlavní půdorys do písmene T, přičemž její ústřední částí je monumentální, padesáti metrová hlavní loď obklopená galeriemi 6 podlaží. Mohla být ovšem díky rozebíratelné konstrukci nejvyššího patra ještě o dvě podlaží navýšena. Do provozu byla uvedena roku 1935 a dnes je památkově chráněným objektem s řadou unikátních technických řešení. Mezi ně patří i dva původní páternostery na okrajích hlavního schodiště. Podlaží spojuje také nákladní výtah s nosností 15 tun, uřčený pro nákladní automobily, který tehdy neměl obdoby. Důležitost Elektrických podniků byla dokonce taková, že za druhé světové války byly natřeny na černo, aby je přehlédli piloti bombardérů.

Díky rekonstrukci, kterou financuje společnost ORCO, se současné kancelářské prostory změní na nové Galilei Business Center (GBC).  K pronájmu bude tento projekt nabízet celkem 30 000 metrů čtverečních. Má zde také vzniknout kongresové centrum, výstavní plochy, jídelna a podzemní garáže v suterénu. Centrální hala budovy bude nově přístupná i zvenčí pasáží. Zároveň bude domu vrácena původní historická podoba tím, že budou na fasádu instalovány textilní markýzy. Začátek rekonstrukce je plánován na podzim roku 2012 a její dokončení o tři roky později. 

cz | en